Ο κανονισμός συντάσσεται με βάση τις οδηγίες που παρέχονται από τις αρμόδιες υπηρεσίες (ΥΠΑΙΘ, ΟΑΣΠ, κ.ά.) και κοινοποιείται στη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Εύβοιας.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ/ΚΗΔΕΜΟΝΕΣ
Σε περίπτωση έκτακτου περιστατικού (σεισμού, πυρκαγιάς, κ.τ.λ.) και για να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας και πρόσβασης των υπηρεσιών έκτακτης ανάγκης (Πυροσβεστική, Αστυνομία, ΕΚΑΒ, κ.τ.λ.) παρακαλούμε:

• Αφήστε το αυτοκίνητο μακριά και προσεγγίστε το σχολείο με τα πόδια, για να αποφευχθεί ο οδικός αποκλεισμός του σχολείου,
  • Μην τηλεφωνείτε στο σχολείο αμέσως μετά το περιστατικό, για να αποφευχθεί το μπλοκάρισμα των τηλεπικοινωνιών.
  • Ειδικά σε περίπτωση σεισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες παραλαμβάνονται είτε από το προαύλιο (πρώτος χώρος καταφυγής) είτε από τον χώρο της πλατείας Παμμεγγίστων Ταξιαρχών (δεύτερος χώρος καταφυγής).